ZMENY V NORME 9. ČASŤ

V tejto časti pokračovania o zmenách v norme ISO 9001:2008 si povieme niečo o meradlách.

  • Hneď prvá zmena nastala v kapitole 7.6 v nadpise: "Riadenie zariadení na monitorovanie a meranie". Predtým sme ich volali "prístroje". v čom je teda rozdiel? Pod pojmom "prístroj" si hneď predstavíme nejaký ručný prístroj, napr. multimeter, digitálny teplomer, alebo tlakomer a pod. Pritom čoraz viac sa meria čidlami, ktoré sú napojené na počítač, ktorý potom prepočítava nameranú hodnotu do "zrozumiteľnej" veličiny. Napr. pod miešacím zariadením sú nainštalované senzory tlaku, na základe ktorých počítač určí hmotnosť danej prísady a pod.
  • Zmena v odseku 1 je identická, len názov.
  • V kapitole 7.6, odrážka a) je doplnené, že nie je na výber, či budeme kalibrovať len pred použitím meradla, alebo v pravidelných intervaloch - ale môžu platiť obidva prípady: kalibrujeme pred použitím a musíme aj v pravidelných intervaloch.
  • Zmena v odrážke c) tej istej kapitoly zdôrazňuje, že meradlá identifikujeme, aby sa určil stav kalibrácie. To znamená, že už z identifikácie by sme mali zistiť stav kalibrácie, nie sa niekde prehrabávať v evidencii, či je dané meradlo vôbec ešte kalibrované. 
  • Úžasná zmena nastala v odseku 4, veta 3: vytvorili z nej samostatný odsek 5 :)
  • Posledná zmena v tejto kapitole je už dôležitejšia: Je v Poznámke. Zo starej verzie normy vypustili odkaz na normy ISO 10012-1 a 10012-2 a nahradili ich textom, v ktorom sa vysvetľuje spôsob potvrdenia schopnosti počítačového softvéru, ktorý využívame pri meraní. Má sa použiť manažérstvo verifikácie a konfigurácie, čo v podstate znamená: Skontroluj funkčnosť softvéru, napr. preskúšaním pred prvým oficiálnym použitím - zadaním, alebo využitím známych hodnôt, údajov. Manažérstvo konfigurácie zase znamená, aby sme si ustrážili zmeny vo verziách a konfiguráciách softvéru, ako aj ostatných súvisiacich komponentov, ktoré sú zapojené do procesu merania. Napr. výrobca meracieho zariadenia zmení riadiaci softvér, a my nebudeme mať predstavu o tom, od ktorej verzie niečo nefunguje správne, alebo dokedy ešte sofvér pracoval podľa očakávaní. Tu pomôže napr. jednoduchá evidencia aktualizácií s uvedením čísla verzie softvéru a dátumu (času) inštalácie na príslušnom zariadení (napr. PC) 

Dobrá rada na záver: Nekalibrujme všetko! Mnohí poradcovia, aby mali istotu, že sa nezmýlia, nechajú organizáciu kalibrovať všetko, čo sa len podobá na meracie zariadenie... Aj nástenné hodiny v šatni :)  Norma jasne hovorí, kedy má byť meradlo kalibrované, alebo overené: len tam, kde je nevyhnutné zaistiť platnosť výsledkov meraní... Nevyhnutné je tam, kde to vyžaduje legislatíva (určené meradlá podľa zákona o metrológii) a kde má meranie vplyv na platnosť výsledkov kontroly kvality.  Nikde inde nekalibrujme, a už vôbec neoverujme informatívne meradlá! Tu sa dá ušetriť veľa peňazí, pokiaľ máte odborného a skúseného poradcu. 

     V ďalšom pokračovaní si povieme o iných druhoch meraní, analýz a zlepšovaní. Veľa zdaru!